درباره نیوزلند یا نیوزیلند

نیوزلند یا نیوزیلند New Zealand یا به زبان مائوری آئوتئاروا (به معنی سرزمین ابرهای کشیده) یکی از زیباترین کشور‌های جهان است. این کشور به دلیل مناظر طبیعی خیره‌کننده، تنوع فرهنگی و فرصت‌های ماجراجویی در فضای باز، دارای جاذبه‌های فراوانی است.

یکی از معروف‌ترین و زیباترین مکان‌های نیوزلند، پارک‌های ملی آن است که دارای طبیعتی زیبا هستند که هر ساله گردشگران زیادی را جذب می‌کنند.

فرهنگ مائوری نیز یکی از جاذبه‌های اصلی این کشور است و از جمله مواردی است که نیوزلند را از دیگر کشور‌ها متمایز می‌کند. همچنین، فعالیت‌های ماجراجویانه مانند پیاده روی، اسکی و موج سواری نیز در نیوزلند بسیار محبوب است.

این فعالیت‌ها به دلیل طبیعت خیره‌کننده و موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد نیوزلند، در سطح جهانی شناخته شدند.

در کل، نیوزلند یک کشور با تاریخ، فرهنگ و جاذبه‌های فوق‌العاده است که هر فردی را برای زندگی و مهاجرت به آن تشویق می‌کند.

تاریخ نیوزلند

نیوزلند، کشوری با تاریخی غنی و متنوع است. اقوام پولینزی اولین ساکنان این سرزمین بودند. در قرن هشتم تا سیزدهم میلادی، پولینزی‌های نیوزیلند به نام مائوری تمدن و فرهنگ خود را شکل دادند.

در سال ۱۶۴۹، آبل جانسون تاسمان، ناخدای هلندی، به نیوزیلند سفر کرد؛ اما تعامل بین اروپایی‌ها و مائوری‌ها تا سفر جیمز کوک در سال ۱۷۶۹ ادامه نیافت.

جیمز کوک ناخدای بریتانیایی نقشه‌ای دقیق از نیوزیلند کشید و ارتباط بین اروپایی‌ها و مائوری‌ها برقرار شد.

از آن پس، مهاجرت به نیوزیلند آغاز شد و گروه‌های مذهبی از انگلستان و اسکاتلند به این سرزمین آمدند و سرانجام در سال ۱۸۴۰، قرارداد وایتانگی منجر به تحت‌الحمایه بودن نیوزیلند از بریتانیا شد.

در سال ۱۹۰۷، نیوزیلند استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و عضو اتحادیه کشور‌های مشترک‌المنافع شد. روابط نیوزیلند با بریتانیا، آمریکا، استرالیا، چین و ژاپن نیز بسیار نزدیک است.

جغرافیای نیوزلند

کشور نیوزیلند در قاره آقیانوسیه و در آب‌های جنوب غربی اقیانوس آرام واقع شده است. این کشور از دو جزیره اصلی به نام جزیره شمالی و جزیره جنوبی و چند جزیره کوچک تشکیل شده است.

جزیره شمالی نیوزیلند کوهستانی است که از آتشفشان‌های هنوز فعال تشکیل شده است. جزیره جنوبی این کشور شامل رشته کوه‌های آلپ جنوبی است و هوای آن معتدل، مایل به سرد و بارانی است.

قسمت‌هایی از این سرزمین که قبلاً جنگل‌های بارانی بودند، به کشتزار‌ها و چراگاه‌های وسیع تبدیل شدند.

قله کوک با ارتفاع ۳۷۶۴ متر بلندترین نقطه نیوزیلند است و رودخانه وایکاتو بزرگترین رودخانه آن است.

دریاچه تاوپو در جزیره شمالی با چشم انداز‌های زیبا از دریاچه‌های یخچالی، کوه‌های پوشیده از برف و دره‌های سبز و خرم قرار دارد.

کشور‌های همسایه نیوزلند

کشور‌های همسایه نیوزلند شامل استرالیا، فیجی، ساموا و تونگا هستند.

استرالیا یکی از کشور‌های پیشرفته و پرجمعیت دنیا است با مناظر طبیعی خیره‌کننده، حیات وحش فراوان و فرهنگ غنی که جذابیت زیادی برای گردشگران دارد.

فیجی نیز یکی از جزایر زیبای اقیانوسیه است که به عنوان مقصدی برای استراحت و تفریح در سواحل زیبا شناخته می‌شود.

ساموا و تونگا نیز با آب‌وهوای گرمسیری و فرهنگ محلی، بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کنند. مناظر طبیعی این کشور‌ها شامل جنگل‌های ریف Riff، جزایر فوجی و کوه‌های زیبا است.

این کشور‌ها همچنین برای ماجراجویان علاقه‌مند به کوهنوردی، کایاک سواری و سفر‌های ماجراجویانه معروف هستند.

با آب‌وهوای گرمسیری و طبیعت بکر، این کشور‌ها مقصدی جذاب برای توریست‌ها از سراسر دنیا به شمار ‌می‌روند.

ایالات و شهر‌های نیوزیلند

این کشور به ۱۶ منطقه (ناحیه یا استان)، 50 شهرستان و شهر‌های بسیاری تقسیم شده است.

اگر به جدول زیر نگاه کنید، آمار تقریبی ده شهر پرجمعیت نیوزیلند را همراه با جمعیت شهر مشاهده می‌کنید. این تقسیمات کشوری نقش مهمی در سازماندهی، توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور ایفا می‌کنند.

رتبهشهرجمعیتمنطقه
1اوکلند۴۴۴۱۰۰اوکلند
2کرایست چرچ۳۸۶۱۰۰کانتربوری
3ولینگتون۱۹۵۵۰۰ولینگتون
4هامیلتون۱۴۰۷۰۰وایکاتو
5دنیدن۱۱۵۷۰۰اتاگو
6تائورانگا۱۱۲۵۰۰بای آف پلنتی
7پالمرستون نورث۸۰۲۰۰ماسی
8هاستینگز۶۵۱۰۰هاوکس بای
9نلسون۴۵۰۰۰نلسون
10اینورکارگیل۴۸۳۰۰سوت لند
آمار تقریبی ده شهر پرجمعیت نیوزلند

فاصله نیوزلند تا ایران

سفر به نیوزیلند همیشه یک تجربه بی‌نظیر است. با فاصله‌ای بیش از 15000 کیلومتر از ایران تا نیوزلند، این کشور جذاب در سالانه میزبان توریست‌ها است.

اوکلند و ولینگتون، دو شهر بزرگ و پرجاذبه نیوزلند، جاذبه‌های فراوانی را برای بازدیدکنندگان خود فراهم می‌کنند.

در عین حال با پرواز مستقیم از تهران به اوکلند یا اسیر شهرها مانند کرایست چرچ، سفر به این کشور به راحتی امکان‌پذیر است اما هزینه آن نسبت به پرواز غیرمستقیم بیشتر است.

اگر در فرودگاه دارای بیش از ده هزار دلار نیوزلند هستید، بهتر است فرم گزارش مرزی موجودی نقدی را تکمیل کنید تا از هر گونه مشکلی در سفرتان جلوگیری شود. همچنین باید به قوانین خروج ارز از ایران نیز دقت کنید چون ممکن است این ده هزار دلار تغییر کرده باشد.

اقتصاد نیوزلند

اقتصاد نیوزلند، با جایگاه ۵۳ در جهان، به عنوان بزرگترین اقتصاد ملی شناخته می‌شود. این کشور، رتبه دوم در سطح کسب و کار را به خود اختصاص داده است و در زمینه‌های کارآفرینی و ثبت کسب و کار نیز برتری دارد.

نیوزیلند در زمینه حقوق شهروندی و آزادی‌ها نیز به رتبه‌های بالا دست یافته است. با تولید ناخالص ملی بالغ بر ۲۰۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸، این کشور در رده ۲۹ جهانی قرار دارد.

در حالی که نرخ بیکاری در نیوزلند حدود 4% است، در شاخص برداشت فساد رتبه پایینی دارد. از نظر توسعه انسانی نیز به رتبه 9 رسیده و نرخ سواد مردم نیز بسیار بالا است.

نیوزیلند یکی از کشور‌های پایدار جهان است که شرایط زندگی و اقتصادی بسیار خوبی را برای مردم خود فراهم کرده است.

پول نیوزلند

دلار نیوزلند، واحد رسمی پول کشور نیوزلند است. این واحد پولی به طور معمول به ۱۰۰ سنت تقسیم می‌شود و با کد ارزی NZD معرفی می‌شود.

برای تمایز از سایر ارز‌ها، این پول با نماد $ یاNZ$ نشان داده می‌شود. علاوه بر کشور نیوزیلند، دلار نیوزیلند در جرایز کوک، توکلائو، نیوئه و جزایر پیتکرن نیز استفاده می‌شود.

این واحد پولی به دلیل تصویر پرنده ملی کیوی که روی سکه یک دلاری آن مهر شده است، به طور معمول کیوی نیز نامیده می‌شود. در سال ۱۹۶۷ دلار نیوزلند به سنت تقسیم شد و قبل از آن با نام پوند نیوزیلند شناخته می‌شد.

زبان مردم نیوزلند

زبان اصلی و رایج در نیوزلند انگلیسی است. در سال ۱۹۸۷ زبان مائوری، زبان بومی مردم مائوری نیوزلند، به عنوان زبان رسمی تعیین شد. این به این معنی است که می‌توان در موارد قانونی از زبان مائوری استفاده کرد اما با این حال، بیشتر جمعیت نیوزلند به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

حدود ۹۶.۱۴٪ از جمعیت نیوزلند از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند، در حالی که حدود ۳.۷۳٪ از جمعیت از زبان مائوری استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که دائم زبان انگلیسی بیشتر از قبل در این کشور رایج میشود.

دین مردم نیوزلند

قبل از ورود اروپاییان به نیوزیلند، مائوری‌ها به آیین دیرینه و بدوی خود پایبند بودند اما اکنون بیشتر مائوری‌ها به مسیحیت مشتاق شدند. مسیحیت دین اصلی نیوزیلند است و حدود ۴۹٪ از جمعیت این کشور مسیحی هستند.

گروه‌هایی مانند انگلیکان‌ها، کاتولیک‌ها، پرسبیترن‌ها، متدیست‌ها و باپتیست‌ها از مهم‌ترین گروه‌های مسیحی در نیوزیلند هستند.

به طور تقریبی ۴۱٫۹٪ از جمعیت این کشور خود را بدون اعتقاد به مذهب معرفی کردند. اعتقادات دیگر نیز در نیوزیلند وجود دارند، از جمله بودیسم (۱٫۵٪)، هندوئیسم (۲٫۱٪)، اسلام (۱٫۲٪)، سیک (۰٫۵٪) و سایر مذاهب که پنج درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند.

در نیوزیلند دین از حکومت جدا شده و طبق قانون، هر کس می‌تواند آئین و مذهب خاص خود را آزادانه به جا آورند.