بای آف پلنتی

بای آف پلنتی (Bay of plenty) یکی از استان‌های زیبا و جذاب نیوزلند است که در شمال این کشور قرار دارد. مرکز این استان شهر تائورانگا است که با فراوانی مناظر طبیعی خیره‌کننده و فرصت‌های تفریحی بی‌نظیر خود معروف است.

با وجود جمعیت کمتر از ۵۰۰۰ نفر، تائورانگا یکی از مقاصد گردشگری محبوب در نیوزلند است و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. استان بای اف پلنتی به خاطر آب و هوای معتدل و مناظر طبیعی زیبایش مشهور است. این منطقه به دلیل موقعیتش در کنار ساحل شمالی نیوزلند، از تأثیرات اقیانوسی برخوردار است. این اقیانوس باعث می‌شود تا آب و هوای استان بای آف پلنتی بهاری و خنک باشد.

در حالی که سایر نقاط نیوزلند بهار داشته باشند، در تائورانگا بهار به همراه آب و هوای خنک و مرطوب است. این آب و هوای معتدل باعث می‌شود که درختان و گیاهان در این منطقه به راحتی رشد کنند و مناظر طبیعی خیره‌کننده را به وجود آورند.

معرفی استان بای اف پلنتی

استان بای اف پلنتی یک منطقه زیبا و جذاب در جزیره شمالی نیوزیلند است. این منطقه اطراف یکی از مجموعه‌های آبی زیبا به نام خلیج بای اف پلنتی قرار دارد. خلیج بای اف پلنتی به دلیل فراوانی منابع غذایی و آبی در روستا‌های مائوری اطراف آن، توسط جیمز کوک نامگذاری شد.

با پراکندگی چشمگیر منابع غذایی و زیبایی طبیعت اطراف، استان بای اف پلنتی یکی از مقاصد محبوب گردشگری در نیوزیلند است.

وضعیت اقتصادی بای اف پلنتی

صنایع باغبانی، جنگلداری و گردشگری در استان بای آف پلنتی رونق قابل توجهی داشته است. با این حال، این استان سومین منطقه محروم اقتصادی در نیوزیلند است و نواحی شرقی آن در بین کمترین توسعه اقتصادی در کشور قرار دارند.

اما در سال ۲۰۱۱، شرکت Business & Economic Research Limited (BERL) استان بای اف پلنتی را به عنوان یکی از مناطق با عملکرد برتر در توسعه اقتصادی شناسایی کرد و آن را در رتبه دوم پس از اوکلند قرار داد. این استان بالاترین رشد اشتغال و تولید ناخالص داخلی را در سال ۲۰۱۱ داشت و سریعترین رشد تولید ناخالص داخلی در میان مدت را نیز داشت. تائورانگا، بزرگترین مرکز تجاری در این منطقه، به عنوان برترین شهر نیوزلند از نظر عملکرد اقتصادی در سال ۲۰۱۱ انتخاب شد.

تاریخ استان بای آف پلنتی

منطقه استان بی اف پلنتی کنونی در سال ۱۹۸۹ به صورت رسمی تشکیل شد. این تشکیلات پس از یک فرآیند مطالعاتی دقیق و تغییر در دولت محلی در سطح بالا در نیوزیلند رخ داد. منطقه جدید شامل شهر‌های سابق تائورانگا، روتوروا، واکاتان و اوپوتیکی بود.

تا قبل از تشکیل منطقه استان بای اف پلنتی، این منطقه به عنوان ناحیه تائورانگا شناخته می‌شد اما با توجه به نیاز‌ها و تغییرات جدید در سیاست‌ها و اداره‌ کشور، تصمیمی گرفته شد تا این منطقه به صورت جداگانه شناخته شود و نام بای اف پلنتی به آن اختصاص یابد.

تشکیل منطقه بای آف پلنتی نقش مهمی در توسعه و رشد اقتصادی و اجتماعی منطقه ایفا کرد. با تمرکز بر توسعه صنعت گردشگری و طبیعت‌گردی، این منطقه توانست جذابیت خاصی را برای گردشگران محلی و خارجی ایجاد کند. مناظر طبیعی زیبا، جنگل‌های انبوه، سواحل آرام و فراوانی منابع آبی از جمله ویژگی‌هایی هستند که جذب گردشگران بای آف پلنتی در نیوزیلند را بالا برده است.

جغرافیای بای اف پلنتی

منطقه خلیج پلنتی مساحتی برابر با ۱۲۲۰۰ کیلومتر مربع را در خشکی و ۹۵۰۰ کیلومتر مربع در منطقه ساحلی دریا را شامل می‌شود. این منطقه از غرب پایه شبه جزیره کوروماندل تا شرق کیپ راناوی امتداد دارد. این منطقه ۱۲ مایل دریایی از خط ساحلی اصلی فاصله دارد و امتدادش به خطوط ساحلی جزایر مختلف در خلیج، مانند جزیره مایور/توهوا، جزیره موتیتی، جزیره نهنگ و آتشفشان فعال واکاری/جزیره سفید نیز می‌رسد.

علاوه بر این، این منطقه در خشکی نیز به زمین‌های جنگلی کم جمعیت اطراف روتوروآ و موروپارا گسترش می‌یابد. این منطقه دارای بیش از ۲۰۰ کیلومتر مربع دریاچه است که به دریاچه‌های روتوروا معروف هستند.

آب و هوای بای آف پلنتی

منطقه خلیج پلنتی، تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های معتدل دارد. این منطقه از جمله گرم‌ترین مناطق نیوزیلند است، به ویژه در ساحل و بیشتر مناطق در سال حداقل ۲۲۰۰ ساعت آفتابی را تجربه می‌کنند. در زمستان، میانگین دمای روزانه بین ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتیگراد و در تابستان بین ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است.

در زمستان حداقل دما اغلب بین ۰ تا ۹ درجه سانتیگراد و در تابستان بین ۱۱ تا ۱۷ درجه سانتیگراد است. باران در زمستان بیشتر از تابستان است، اما در تابستان و پاییز ممکن است طوفان‌های استوایی همراه با باد‌های شدید و بارش‌های شدید رخ دهند.

بخش‌هایی از منطقه بای اف پلنتی می‌توانند سالانه تا ۲۰۰۰ میلی‌متر (۷۹ اینچ) بارندگی داشته باشند، در حالی که مناطق شرقی و غربی می‌توانند تا ۴۰۰۰ میلی‌متر (۱۶۰ اینچ) بارندگی داشته باشند.

جمعیت ‌شناسی

در سال ۲۰۰۶، تخمین‌ زده شده که استان بای آف پلنتی در نیوزلند حدود ۲۵۷، ۳۷۹ نفر جمعیت داشته است. این استان پنجمین منطقه پرجمعیت در نیوزلند بوده و دارای سومین تراکم جمعیت در کشور است. مراکز اصلی جمعیت در این استان شامل شهر‌های تائورانگا، روتوروا و واکاتان است.

استان بای اف پلنتی به عنوان یکی از مناطقی که دارای سرعت رشد بالایی در نیوزلند است، شناخته می‌شود. جمعیت این منطقه در دوره ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ به میزان ۷. ۵ درصد افزایش یافت و انتظار می‌رود به‌ویژه با رشد قابل توجه در مناطق ساحلی و غربی تا سال ۲۰۱۱ از ۲۷۷ به ۹۰۰ نفر برسد.

خلیج پلنتی، پنجمین منطقه پرجمعیت نیوزلند است که به طور تقریی ۸.۶ درصد از کل جمعیت کشور را در خود جای داده است. اکثریت این جمعیت در سواحل منطقه، به خصوص در بخش‌های غربی و مرکزی ساحل، ساکن هستند. در حالی که بخش شرقی کشور، تپه‌ای کم جمعیت را به خود دارد.

خلیج پلنتی به عنوان سومین منطقه با بیشترین تراکم جمعیت در نیوزلند شناخته می‌شود و تنها یازدهمین منطقه بزرگ زمین را در این کشور تشکیل می‌دهد.

مناطق شهری استان بای اف پلنتی

نیوزلند کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است که به عنوان یکی از مقاصد توریستی محبوب جهان شناخته می‌شود. استان بای اف پلنتی یکی از استان‌های این کشور است که در جزیره شمالی قرار دارد. با طبیعت خیره کننده، مناظر زیبا و فرهنگ متنوع، نیوزلند و استان بای آف پلنتی به عنوان مقاصدی برای صعود کوهستان، صید ماهی، ورزش‌های آبی و اکتشافات جنگلی معروف هستند.

همچنین، این منطقه برای تماشای کشتی وحشی، پارک ملی فیوردلندز و جزیره استوارت نیز شهرت دارد. شهر‌های معروف بای اف پلنتی عبارت هستند از:

نام شهرجمعیتدرصد از استان (ایالت)
تائورانگا161,80045.7%
روتوروا58,90016.6%
واکاتان16,8504.8%
ته پوکه10,2502.9%
کاوراو7,8202.2%
کاتیکاتی5,8001.6%
اوپوتیکی5,3501.5%
نگونگوتاها5,2301.5%
اوموکوروآ4,7701.3%
اوهوپ3,270 0.9%
ساحل وایهی2,7800.8%
موروبارا2,0600.6%
اجکامب1,8200.5%
شهر‌های معروف بای آف پلنتی

گردشگری استان بای اف پلنتی

منطقه خلیج پلنتی به دلیل آب و هوای گرم و آفتابی تابستانی و سواحل عمومی، یک مقصد محبوب برای تعطیلات است. در سال 2003 بیش از 645000 گردشگر به این منطقه سفر کردند، که برابر با یک نفر از هر سه گردشگر نیوزلندی بود.

روتوروا، یک مقصد محبوب برای بازدیدکنندگان بین‌المللی است، به ویژه مناطق زمین گرمایی اطراف و مراکز فرهنگی مائوری. تائورانگا همچنین یک مقصد گردشگری داخلی محبوب و در سطح بین‌المللی نیز شناخته شده است. تماشای نهنگ نیز به یک جاذبه محبوب تبدیل شده است، زیرا تعداد نهنگ‌هایی مانند نهنگ آبی و نهنگ گوژپشت که به آب‌های خلیج مهاجرت می‌کنند، بهبود یافته است.